Sosna moja! Kwintesencja lasu sosnowego od szyszki po deskę

by polanka

Sosna moja! Kwintesencja lasu sosnowego od szyszki po deskę

by polanka

by polanka

Sosna to nie tylko doskonały materiał do opału, to iglaste, jedno z najbardziej powszechnych drzew w Polsce dostarcza nam dużo więcej wartości. Poniżej przedstawiam część z nich.

1. Wiosną, kiedy na drzewie pojawiają się zielone szyszki warto trochę ich zebrać, włożyć do słoika, zasypać cukrem, potrząsnąć i odstawić. Po paru tygodniach pojawi się syrop, który trzeba odcedzić, najlepiej do szklanej butelki i odstawić do spiżarni. Syrop z zielonych szyszek sosny wzmocni naszą odporność, można go pić przez cały rok, jednak warto zostawić go trochę na jesienno-zimową porę. Będzie on wówczas najbardziej nam potrzebny.

2. Z moich doświadczeń nieco słabszą moc, mimo to nadal bardzo dużą ma syrop z pędów sosny. Przyrządzamy go analogicznie jak, patrz pkt. 1. Aaa… zapomniałbym – Nie bądź zachłanny/a! Nie zrywaj wszystkich szyszek/pędów z jednego drzewa. Daj żyć sośnie, niech urośnie. Ja osobiście zbieram tak na oko maksymalnie 10% z tego co widzę.

3. Deska do serwowania! Odpowiednio zaimpregnowana decha pozwoli Ci zrobić bajeranckie narzędzie do serwowania posiłków. Ja osobiście deskę szlifuję gładziutko i robię jej kąpiel w oleju lnianym, z orzechów włoskich lub wosku pszczelim. Tak, aby lepiej cieszyła oko i dłużej służyła do swojego celu.

4. Spacer po lesie sosnowym sam w sobie już jest doskonałą ucztą dla naszych dróg oddechowych, tak więc wędruj i bierz głęboki oddech!

* Nie jestem specjalistą od sosny tylko jej fascynatem. Na mnie działa ona wyśmienicie, jednak jeśli chcesz upewnić się czy we właściwościach tego iglastego drzewa nie ma przypadkiem czegoś co może Ci w jakiś sposób zaszkodzić to polecam zagłębić swoją wiedzę np. poprzez zadanie pytania w komentarzu poniżej. Jeśli nie ja osobiście, to być może ktoś inny udzieli Ci klarownej odpowiedzi.

Szczepan Zmarzliński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top